دسته‌بندی نشده

اسکراب

اسکراب جراحی زنانه و مردانه

اسکراب جراحی زنانه و مردانه چیست ؟
اسکراب جراحی چیست؟ این اصلاح به انگلیسی scrubs لغتی است که به معنایی مالش دادن ،تمیز کردن می باشد .

این لغت در رشته های مختلف استفاده می شود از جمله در مراقبت های پوست و مو،اسکراب دست در جراحی و …که هر کدام با اصطلاحهای مرتبط با تخصص خود از این لغات استفاده می کنند.

لباس های اسکراب جراحی زنانه و مردانه ،به معنای لباس های فرم بیمارستانی یا همان یونیفورم های جراحی بیمارستانی اطلاق می شود. اسکراب های جراحی جهت جلوگیری از انتقال آلودگی ها در اتاق عمل آن استفاده می شود.

این لباس های جراحی در دو تیکه به صورت بلوز و شلوار در اتاق عمل استفاده می شود.

در تعریف اسکراب جراحی چیست این اسکراب ها جراحی به دلیل ارتباط آن با اتاق عمل و جراحی باید مناسب محیط کار از لحاظ رنگ و راحتی در نظر گرفته شده باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه رنگ های مورد استفاده در اوایل قرن بیست یک دکتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغییر داد، چرا که تصور می کرد این رنگ برای چشمان جراح راحت تر است.

گرچه مشکل است که این نظر را تایید کرد که لباس های سبز به این دلیل رایج شده اند، اما رنگ سبز ممکن است به خصوص از این لحاظ مناسب باشد که به دکترها کمک می کند در اتاق عمل بهتر ببینند، زیرا رنگ متضاد یا مکمل رنگ قرمز به حساب می آید.

دلیل رنگ سبز بودن لباس های اتاق عمل
اول اینکه نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز می تواند دید دکتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون آلود را تقویت کند. مغز رنگ ها را نسبت به یکدیگر تفسیر می کند. اگر جراح به چیزی خیره شود، که به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آنها از دست می دهد.در واقع پیام های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می شود، که می تواند باعث شود پزشک تفاوت های ظریف رنگ اجزای بدن را به درستی نبیند.نگاه کردن گاه به گاه به چیزی سبزرنگ می تواند چشم ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس تر کند.

دوم اینکه چنین تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبزرنگ روی سطوح سفیدرنگ شود که حواس جراح را پرت می کند. این شبح های سبزرنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند.

اما با وسیع شدن رنگ ها و البسه های مورد استفاده به تدریج رنگ های هم خانواده رنگ های سبز و آبی به رنگ های آن افزوده شد.

از جمله رنگ های سبز فیروزهای،سبزیشمی ،آبی آسمانی ، آبی نفتی و…

انواع اسکراب های جراحی مردانه :
اسکراب ها جراحی مردانه به دو صورت یقه دار و بدون یقه در رنگ های مختلف توسط شرکت ها مختلف تولید و عرضه می شود .

اسکراب های جراحی به صورت یقه دار و زیپ و یا دکمه دار زیر یقه تولید می شود تا پرو راحتی را داشته باشند.

اسکراب جراحی یقه هفت به صورت یقه هفت روی هم و طوری باید طراحی و دوخته شود تا سینه به صورت کامل پوشیده باشد.

این اسکراب ها با همراه شلوار راحت و مناسب محیط کار نیز تولید می شود که شما میتوانید این محصولات را در فروشگاه اینترنتی چیتابای مشاهده و خریداری نمایید.

انواع اسکراب های جراحی زنانه :
انواع اسکراب های جراحی به دو صورت تولید می شود اسکراب جراحی دکمه دار مانتویی و یا اسکراب های جلو بسته (بلوز و شلواری )
در اسکراب های جراحی مانتویی که به صورت مانتو و تمام دکمه دار تولید و عرضه می شود و در اصلاح مانتو وشلوارجراحی جلو باز یا دکمه دار به آن اطلاق می شود. این اسکراب ها به همراه شلوار نیز تولید می شود که ویژگی اصلی این شلوار ها دور کشدار بود و راحتی آن در محیط کارمی باشد.

اسکراب جراحی زنانه جلوبسته این یونیفورم ها به صورت جلو بسته به صورت دست و با شلوارهای جیب دار تولید می شود این نوع روپوش ها در ۲ سال گذشته وارد بازار ایران و تولیدات شده است.

از آن جهت که این نوع لباس به صورت بلوز و قد تقریبی ۸۵ سانتی متر می باشد برای محیط اتاق عمل مناسب بوده و سبک و استفاده از آن در محیط کار بسیار راحت می باشد

اسکراب جراحی چیست و تنها برای

رنگ های پر کاربرد در اسکراب های جراحی به صورت زیر می شود دسته بندی نمود.
رنگ های سبز:

سبز فیروزه ای
سبز یشمی
سبز مغز پسته ای
سبز سیدی
سبز بنتون

رنگ های آبی:

آبی آسمانی
آبی شالی
آبی فیروز ه ای
آبی کله غازی
آبی کاربنی

رنگ های دیگر :

سرمه ای تیره
سرمه ای روشن
طوسی
زغالی
سرخ آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *